Міжнародна Кампанія «16 днів проти насильства»
Міжнародна Кампанія «16 днів проти насильства»
Прояви насильства супроводжують людство з давніх давен. Упродовж тисячоліть одна людина кривдить іншу людину, чинить насильство щодо неї. У світі постійно відбуваються війни, напади на людей, дискримінація, приниження. Прикро, що ми звикли сприймати насильство, як щось неминуче, адже прояви насильства порушують права людини, принципи її вільного та справедливого існування. І коли насильство чиниться поруч із нами чи в нас у домі, у школі, на вулиці, ми можемо й повинні зупинити його. Саме тому щорічно, починаючи з 1991 року, міжнародна спільнота підтримує акцію "16 днів проти насильства". Тисячі громадян та сотні державних і громадських організацій з більш ніж 100 країн світу активізують з 25 листопада до 10 грудня свої зусилля заради об’єднуючої мети: збільшити розуміння та обізнаність про всі форми насильства у співвітчизників, створити в конкретному регіоні або окремій державі соціальний простір, вільний від насильства.
З метою привернення уваги учасників освітнього процесу до проблеми насильства у суспільстві та попередження негативних явищ, що можуть призвести до насилля або спровокувати його вчинення, щорічно у КЗ «Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. № 4 м. Хмільника Вінницької області» проводяться різноманітні заходи в рамках Кампанії «16 днів проти насильства». Акція розпочалася з флешмобу «Синя стрічка» , до якого долучились як вчителі, так і учні закладу. Завдяки інформаційним ліфлетам «Захисти життя – зупини насильство», «Насильству – Ні», кожен отримав вичерпну інформацію про зміст та значення Кампанії. Практичним психологом школи Ходак С.В. було проведено кінотренінг « Ланцюжок добра або завжди варто починати з себе» для учнів основної та старшої школи, а представники шкільної служби порозуміння організували просвітницько-інформаційний захід для учнів 5-6 класів «Мій світ без насилля». Класні керівники 5-11 класів під час годин спілкування говорили про сутність такого ганебного явища як насилля, а також підготували для своїх учнів уроки про безпеку в інтернеті «Он-лайн безпека дітей» та «Особиста цінність та безпека». Силами класних керівників початкової школи було проведено квест «#Не_ведусь: ми – герої безпеки в Інтернеті» з метою формування у дітей навичок безпечної поведінки в кіберпросторі. Також учні 1-4 класів взяли участь в оформленні Стіни доброти «Наші долоньки – проти насильства!!!».
До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом вихованцями гуртка «Еко-стиль» під керівництвом Сташко О.В. було проведено акцію для учнів 8 – 10 класів «5 хвилин безпеки. СНІД: знати, щоб жити», яка сприяла усвідомленню учнями небезпеки, яку несе ВІЛ/СНІД, та акцентувала увагу дітей на превентивних заходах від цього страшного захворювання. Класний керівник 7-А класу Лук’янчук Л.М. провела інтерактивний урок-застереження «Оцінка ризику ВІЛ-інфікування», а також усі бажаючі долучилися до акції «Червону стрічку носять небайдужі».
З метою підвищення рівня проінформованості учасників щодо проблеми торгівлі людьми класними керівниками 8-9 класів було проведено урок протидії торгівлі людьми з переглядом відеофільму «Станція призначення – Життя». Учням старшої школи було продемонстровано фільм «Життя на продаж» до відзначення Міжнародного дня боротьби з рабством.
До Міжнародного дня людей з обмеженими фізичними можливостями учителями школи проведено цикл інтерактивних уроків, метою яких було виховувати здатність бачити і розуміти відмінність іншої людини від себе, спонукати до виховання доброзичливості, чуйності, взаємоповаги, терпимості і небайдужості.
Міжнародний день волонтера відзначили традиційно: було проведено акцію «Допоможи солдату – захисти Україну», у ході якої учні школи зібрали та передали нашим захисникам на Схід солодощі, продуктові набори, одяг, засоби гігієни, речі першої необхідності, листівки, власні вироби, в які вклали тепло своїх сердець, добро, віру та сподівання миру.
До Міжнародного дня прав людини, який став завершальним у Кампанії, були проведені лекції, бесіди, кола спілкування «Я і мої права», «Права свої добре знай, обов’язки не забувай», « Геть насильство над дітьми», «Як захистити свої права». Шкільний бібліотекар Шмигельська Н.Я. організувала для учнів початкових класів нетрадиційні віртуальні екскурсії у Світ Казки на тему «Порушення прав дитини у казках».
Слід відзначити, що надзвичайно вдало пройшли заходи, організовані класними керівниками 5-А класу Нетребко Д.О. та 7-Б класу Шереметою Н.С. Зустріч начальника відділу Хмільницького бюро правової допомоги Мариніч Г.В. з п’ятикласниками дала можливість поспілкуватися на теми, які турбують наших дітей: права та обов'язки дитини, насильство фізичне, психологічне та шляхи виходу з конфліктних ситуацій. Завдяки психологу, медіатору та фасилітатору ГО Право Шевчук Т.В. учні 7-Б класу мали змогу ознайомитись з відновлювальними практиками та створити своє Коло цінностей.
Варто зауважити, що дати початку та завершення Кампанії вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини. Активна участь нашого навчального закладу в акції спонукала кожного учасника освітнього процесу до аналізу власних дій, вчинків, переосмислення цінностей.
Галина Терентьєва,
заступник директора з навчально-виховної роботи